Folyamatosan munkálkodunk és vizsgálódunk óvodánk természeti környezetében. Rengeteg tapasztalatot, ismeretet gyűjtenek egész évben a gyerekek a növényekről, és az azokat látogató rovarokról, bogarakról, melyek ide csalogatják a madarakat is. Nagyon csekély a növényállományunk, de mégis találunk minden évszakban csodálni valót, elegendő látnivalót, szemet gyönyörködtető „varázslatot”. A növények közelsége, gondozása, látványa üdítően hat testre és lélekre egyaránt. Ennek a folyamatnak a támogatására pályázatokkal, és szülői együttműködéssel biztosítjuk a rendszeres bővítését, fejlesztését. Erre volt jó alkalom a mostani szervezett kertszépítő programunk, amikor pályázaton nyert anyagi támogatással felújítottuk a gyermekek kerti szerszámait, az ágyások kialakításához szegélyléceket vásároltunk, termőföldet, virág – és zöldségmagokat szereztünk be. A szülők nagy buzgalommal küldtek palántákat és magokat. A délelőtt folyamán, – a munkálkodás megkezdése előtt, – megbeszéltük a gyerekekkel a szerszámok óvatos és pontos használatát, és azt, hogy mire kell nagyon vigyázniuk, miközben dolgoznak. Sorra vettük az ültetendők nevét, és azt is tudatosítottuk, hogy gondozást, ápolást kívánnak. A gyerekek lelkesedése mellett a szülők jelenléte jelentette az élményt és biztonságos munkálkodást. A legtöbben már tudják, hogy a növények életéhez és növekedéséhez mire van szükség, de ezt gyakorlatban most is tapasztalhatták. A föld-, a növények- és állatok szeretete, az arra való vigyázás mellett személyes örömöket és kompetenciákat szereztek. Természetünk megóvása, alakítása, fenntartása az ő jövőjüket jelenti, az ebben való jártasságuk, vágyódásuk rá, alapvető, elengedhetetlen. Ehhez járult hozzá mostani kertszépítő délelőttünk is.
Udud Katalin
óvódapedagógus



